Walk and talk: Gåtur fra Pindstrup til Hvilsager

dato

Tag med på en hyggelig gåtur fra Pindstrup Kirke til Hvilsager, hvor du kan nyde naturen, lære om lokalhistorien, synge en sang og få en refleksion. Turen afsluttes med kaffe og en mulighed for at tage en veteranbus tilbage.

På tirsdag den 2. juni 2026 inviteres alle til at deltage i en fælles gåtur fra Pindstrup Kirke til Hvilsager. Vi mødes ved Pindstrup Kirke kl. 18.00 og begiver os ud på en lidt under 6 km lang tur.

Oplev Hvilsager og få en refleksion

Ved ankomsten til Hvilsager vil deltagerne få mulighed for at høre om byens kirke og historie. Der vil også være tid til at synge en fællessang og få en refleksion over dagens oplevelser.

Kaffe og returtransport

Efter den inspirerende seance bydes der på forfriskninger og kaffe. For dem, der ønsker det, er der mulighed for returtransport til Pindstrup i en charmerende veteranbus. Tilmelding er ikke nødvendig.

Walk and Talk-arrangementet er et samarbejde mellem sognene i Auning, Hvilsager-Lime og Marie Magdalene-Pindstrup, og det er en oplagt mulighed for at møde nye mennesker og nyde en dejlig aften i det fri.

Praktisk information
Dato: Tirsdag den 2. juni 2026
Tid: Kl. 18.00
Sted: Pindstrup Kirke, Skolevej 41, Pindstrup, 8550 Ryomgård
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut